Canisterapia - ako začať

Mám rada deti a chcela by som pomáhať telesne postihnutým. Môj pes má veľmi rád ľudí a je cvičený. Chcela by som s ním vykonávať canisterapiu. Musím mať o tom nejaký doklad? Kam vlastne mám ísť?

Veľmi si vážim Vašu snahu a chuť vykonávať tak prospešnú činnosť. Chuť a snaha je však jedna vec, realita druhá. Vychádzajme z predpokladu, že Váš pes je skutočne kvalitné zviera, ktoré je možné na danú činnosť využívať.

Avšak! Nie je ľahké nájsť inštitúciu, ktorá by umožnila vstup do svojich priestorov psovodovi so zvieraťom. Určitým kľúčom môže byť Vami získaný Certifikát o vykonaní skúšky psa-canisterapeuta. Ale tiež nemusí. Je na vedení danej inštitúcie, ako sa rozhodne. Na návštevy nie ste povinná mať certifikát. V časoch, keď skúšky ešte neboli, mnohé psy vykonávali túto prospešnú činnosť i bez Certifikátov, a tak je to aj teraz. A naopak: sú psy, ktoré majú i dva Certifikáty, ale v živote v praxi neboli.

Tak či tak, určite by som na Vašom mieste zistila bližšie informácie o činnosti canisterapeutického psa a tiež o náplni skúšok (www.canisterapia.sk, www.uvp.sk) a zúčastnila sa ich. Tak zistíte, či skutočne je Váš pes schopný túto činnosť vykonávať. A potom už zostáva len navštíviť jednu inštitúciu za druhou a ponúknuť im svoju službu. Pokiaľ dostanete kladnú odpoveď, skôr, než začnete s realizáciou, venujte čas rozprávaním sa s vychovávateľmi a sledovaním osôb, s ktorými budete pracovať. Zároveň si musíte zvážiť, či dokážete zladiť svoj voľný čas s časom, kedy sú stretnutia možné. Tie sa vykonávajú pravidelne, zvyčajne raz do týždňa, prípadne 2x do mesiaca. Držím palce vo Vašom nadšení.