Kastrácie - áno, či nie?

"Pri mojej januárovej návšteve v Prahe som využila čas na návštevu najväčšieho pražského (mestského) útulku Praha Trója. Okrem výborného vybavenia ma šokovala ešte jedna vec: v tom čase bola kapacita naplnená len niečo cez 60%. Rozľahlá Praha mala v útulku oveľa menej psov, ako v porovnaní s ňou malé Košice, v ktorých útulok praskal vo švíkoch. Ak by boli v KE prijímané všetky ohlásené psy, tak by v rovnakom čase mal košický útulok prevádzkovaný občianskym združením U.V.P asi 5x viac psov, ako Praha. Ako je to možné? Veď Praha je známa svojim kladným postojom k zvieratám a s tým súvisiacim veľkým počtom majiteľov psov. Prečo je tam tak nepomerne menej nechcených zvierat? Odpoveď nájdete v oveľa zodpovednejšom prístupe k chovu psov, v dobrej osvete, ktorá okrem iného podáva informácie i o kastráciách.

Obrátila som sa preto na MVDr. Milenu Krátku z Veterinárnej kliniky Horoměřice / Praha s otázkami, ktoré sú i u nás najčastejšie, vyjadrujúcimi rôzne postoje ku kastráciám."

 1. Máme psa a deti doniesli aj fenku. Nechceme šteniatka. Ktorého z nich máme kastrovať?

  ...dá sa odpovedať z viacerých hľadísk, a preto rôzne. Záleží na Vašich prioritách. Nekastrovaná fenka je cca 2x ročne atraktívna aj pre cudzie psy /nie len Vášho/,preto kastráciou feny zabránite nechcenému vrhu šteniatok raz a navždy. Ak by som mala vybrať len jedného z nich - asi by som volila fenku. Ale na druhej strane - ak by mal psík napríklad problémy s prostatou a kastrácia by mu prospela aj zo zdravotného hľadiska, kastrovala by som jeho. Je dôležité pozerať sa na vec komplexne.

 2. V akom veku je najlepšie kastrovať fenu?

  ...znova sa prihliada k viacerým hľadiskám. Z pohľadu prevencie nádorov mliečnej žlazy MUSÍ byť kastrácia vykonaná pred 1. háraním /to je 96% ochrana/,alebo medzi 1. - 2. háraním. Neskôr je to z pohľadu onkológa viac - menej jedno. Ak však chcete psa na kynologické účely a výcvik, doporučovala by som kastrovať po 1. háraní, lebo týmto sa psychika zvieraťa mení. Záleží ďalej aj na plemene. Nemecká doga psychicky dozrieva cca do 1.5 roku veku, ale malé plemená sú psychicky zrelé už cca v 8-12 mesiacoch. Ako prevencia nechceného krytia je kastrácia vhodná kedykoľvek, najlepšie zákrok naplánovať mimo ruju. Kastráciu starých sučiek doporučujeme ako prevenciu zápalu maternice, ktorý je pomerne častý a vzniká 6-8 týždňov po háraní, kedy majiteľ spozoruje niekedy výtok, zvýšené pitie vody, únavu, horúčky, ktoré sú už sprievodným prejavom vážneho ochorenia a kastrácia je jednou z možností ako fenke zachrániť život. Takže odpoveď? V každom veku prináša kastrácia výhody pre psíka.

 3. Ako vlastne prebieha kastrácia feny?

  ...na našom pracovisku ZÁSADNE pod pojmom kastrácia rozumieme ovariohysterektómiu, t.j. odstránenie oboch vaječníkov a celej maternice. Fenky absolvujú predoperačné vyšetrenie krvi, ktorým zistíme momentálnu spôsobilosť zvieraťa podstúpiť tento zákrok, a keď je všetko OK, sú pripravené pre narkózu, ktorá môže byť inhalačná, alebo injekčná - záleží na vybavení pracoviska, stave pacienta a možnostiach majiteľa. Po uvedení fenky do celkovej anestézie, chirurg otvára brušnú dutinu. Znova sú 2 možnosti: "zdola" /med. z linea alba/, alebo zboku, tzv. "miniinvazívne", kedy je operačná rana veľká cca 2-3 cm. Záleží na veľkosti psa. Majitelia preferujú samozrejme malé rany. Našou prioritou je odstránenie oboch vaječníkov a celej maternice. Zákrok trvá cca 50 minút. Pri oboch typoch narkózy zvieratá budíme okamžite po záktoku a cca po 1 hodinovej hospitalizácii si ich majiteľ odváža domov. Samozrejmosťou je aplikácia liekov proti bolesti, niekedy antibiotík - to záleží na rozhodnutí veterinára a stave pacienta. Po operácii, ak všetko prebieha štandardne, majiteľ s fenkou absolvuje 2-3 pooperačné kontroly a vyberanie stehov cca za 12 dní.

 4. Ako dlho trvá operácia a zotavenie po nej?

  ...Štandardne sa čas operácie pohybuje od 30-60 minút. Preberanie po narkóze je individuálne, záleží od použitého anestetika, stavu, veku a kondície pacienta. Fenky v Košickom útulku sa po použití injekčnej anestézie budili 15-30 minút po zákroku. Obyčajne už 2. deň behajú, chodia a žijú normálny život.

 5. Musí sučka do celkovej narkózy? Nedá sa kastrovať v lokálnej?

  ...Samozrejme, musí. Je to u fenky zákrok v brušnej dutine, ktorý by bol bez celkovej narkózy značne bolestivý a nebola by možná ani manipulácia so zvieraťom. To isté sa týka aj kastrácie psa-samca, aj keď je to zákrok mimo brušnú dutinu.

 6. Niekedy sa u feny "vyberie všetko", ale u našej susedky nechali vaječníky. Je to tak lepšie?

  ...Existuje viac medicínskych postojov k tejto otázke. Ja sa držím praxe a skúseností svetoznámej americkej veterinárnej autority pani Terezy W. Fossum,ktorá tvrdí, že "zásadne musí všetko preč"- a vyhneme sa tým možným hormonálnym, dermatologickým a iným komplikáciám, ktoré sú pomerne časté po tzv. neúplných kastráciách, preto u nás na klinike prevádzame len kompletné ovariohysterektómie.

 7. Stačí podviazanie vaječníkov?

  ...už som odpovedala. Tieto praktiky vznikali ako analógie s humánnou praxou. Hormonálny cyklus, fyziológia rozmnožovania a iné súvislosti sú u človeka a psa zásadne odlišné. V súčastnosti má veterinárna prax dostatok svojich štatistík, skúseností a poznatkov, ktoré jednoznačne potvrdzujú správnosť úplných kastrácií.

 8. Je lepšie "pichnúť injekciu proti háraniu", alebo kastrovať fenku?

  ...Toto je opäť vecou názoru a myslím jedna z ďalších analógií s humánnou praxou. Ja osobne hormonálne prípravky tohto typu nepoužívam. Sú to samozrejme certifikované preparáty určené k týmto účelom, ale ja nemám rada ich vedľajšie nežiadúce účinky. Preto s klientmi radšej prediskutujem situáciu. Ak je fenka mladá a chcú šteniatka - budeme ju 2x strážiť, a necháme cyklus prirodzene prebehnúť, kým bude krytá. Ak sú šteňatá apriori nežiadané, volíme kastráciu ako jednorázové riešenie na celý život.

 9. Naša fena má 8 rokov, utiekla a nevieme, či sa "niečo stalo". Je možné ju kastrovať?

  ...Na otázku "či sa niečo stalo" Vám odpovie Váš veterinár cca 26 deň po nakrytí, keď absolvujete USG-vyšetrenie. Počítajte s tým, že ideálny čas na krytie je 9-12 deň cyklu. Moja skúsenosť však hovorí, že klient často presne nevie, v ktorom dni cyklu sa fena nachádza.

  Kastrácia gravidnej feny? Dotkli sme sa veľmi citlivej oblasti, kde sa mieša etika, "pseudoetika" a realita... Je osobnou vecou každého - myslím tým chovateľa aj veterinára, ako sa k danej veci postaví. Ja sama, ako mladá veterinárka, som tento problém riešila a priznávam, časom som svoj postoj zmenila.

  Každý lekár tu chce byť na to, aby zachraňoval. Realita je však iná. Časom som pochopila, že mojou úlohou a poslaním je aj brániť tomu, aby sa rodili nechcené šteniatka, ktoré sú drasticky topené v potokoch, ktoré k nám prinášajú v igelitkách z kontajnerov... Pochopila som, že byť morálna a nevykastrovať gravidnú fenku, a potom strčiť hlavu do piesku, aby som nevidela preplnené útulky, toto nie je moja pomoc. Preto dnes, po rokoch praxe, nemám strach povedať áno, dokážem vykastrovať zviera vo včasnom štádiu gravidity, nie som pri tom šťastná, ale je to nutné a múdre. Takže ak máte 8 ročnú fenku, možno nakrytú, nechajte ju pokojne kastrovať. Energiu, ktorú by ste venovali odchovu nechcených šteniat môžete venovať na pomoc psíkom a šteniatkám, ktoré už reálne existujú a čakajú v útulku na svojich nových majiteľov. Samozrejme, berte toto ako môj osobný postoj. Akceptujem aj kolegov, ktorý sa k danej problematike stavajú odlišne.

 10. Zmení sa povaha psa po kastrácii?

  ...Je to veľmi obšírna otázka. Rozličná u feny a psa, závislá od plemena a temperamentu zvieraťa. Obecne sa kastrované zvieratá považujú za pokojnejšie, prítulnejšie, atď. Mnoho majiteľov sa bojí straty temperamentu, iní zas požadujú kastráciu, lebo zviera je agresívne. Je veľmi dôležité otvorene hovoriť o Vašich očakávaniach s Vašim veterinárom vopred. Problém nechcených šteniat je jasne vyriešený. Kastrovaná fenka ich neporodí. Problematika psychiky je komplikovanejšia. Pes, ktorý je dominantne agresívny sa môže kastráciou zmierniť. Pes, ktorý je útočný zo strachu, ostane agresívnym naďalej. Mnohé psy k vykonávaniu svojho poslania /asistenčné, slepecké/sú kastrované automaticky,aby ostávali koncentrované na svoju prácu. Preto o psychike,povahe psíka a Vašich očakávaniach, ktoré má kastrácia naplniť, doporučujem komunikovať vopred.

 11. Ako sa zmení kastrovaný pes?

  ...niečo o psychike som už naznačila. Vonkajšie zmeny? Nežiadúca - ale ovplyvniteľná - je tendencia k priberaniu a typický je rast tzv. šteňačej podsady - jemnej dlhej hustej srsti.

 12. Mám psa. 7ročný beagle. Stále uteká za fenami. Pomôže mu kastrácia?

  ...kastrácia, obecne, znižuje pohlavný pud na minimum-a často vyrieši aj utekanie z domu. Pozor ale na plemená, ktoré majú v sebe "túlavé boty" a tento štýl života súvisí s ich genetikou a povahou typickou danému plemenu. Tam efekt nemusí byť 100%. Je dôležité ešte jedno. U nás panuje povedomie, že za nechcené šteňatá môžu len majitelia feny. Ja s týmto nesúhlasím. A čo tí pobehujúci "milovníci", ktorí sa tešia zo života a nechávajú za sebou desiatky zničených plotov a hromady bezprízorných šteniatok? Aj títo majú často domov a pána, ktorý nesie zodpovednosť. Nezabúdajme na to... Preto ak uteká? Kastrácia áno!

 13. Je kastrácia trápením zvierat?

  ...Záleží na tom, čo myslíte. Samotný zákrok a pooperačné obdobie prebieha pod lekárskou kontrolou a s použitím liekov proti bolesti.

  Čo sa týka ETIKY a zásahu do "psích práv", keby ste videli také množstvo uviazaných, zatvorených, alebo naopak - zranených a zrazených psov ako ja, a to býva často súčasť ich slobody a "prirodzeného života", ktorý im vymedzil človek, tak by Vám kastrácie prišli ako rozumné a kultivované riešenie.

 14. Koľko stojí kastrácia feny?

  ...je to rozmanité. Záleží na použitom type anestézie, liekov, materiálov, hmotnosti psa, dĺžke zákroku, použití technického vybavenia, personálu, atď. Toto všetko sa samozrejme premieta do ceny zákroku. V Prahe sa ceny pohybujú od 2-6000 Kč.
  U nás klienti obyčajne požadujú predoperačné vyšetrenie, inhalačnú anestéziu a miniinvazívny vstup. Je jasné, že sa to odzrkadľuje v cene operácie.

 15. Viete,aký je postoj ku kastráciám v zahraničí?

  ...vo vyspelých krajinách sú samozrejmosťou, často sú tieto zákroky podporované rôznymi úľavami pre kastrované psy - je záujmom spoločnosti, aby sa nepremnožovali nechcené zvieratá. Nekastrované ostávajú chovné psy. Ale nie je to pravidlom. Myslím, že vždy to bude o ľuďoch a ich zodpovednosti. Prečo by krížená fenka nemohla mať šteniatka? ...ak im dokážeme nájsť dôstojný domov?

 16. Naša fenka je stará a už nehára. Znamená to, že už nemôže mať šteňatá?

  ...Veľký omyl! Môže a nemusí to tak byť. Fenka môže mať vo vyššom veku menej intenzívne prejavy, ktoré Vy nespozorujete vo forme krvácania, ale plodná byť ešte môže. Nie je zriedkavé, že majiteľ privedie 13 ročnú fenku, ktorá "nejak pribrala" a zistíme, že je týždeň pred pôrodom!

 17. Priberie fena po kastrovaní?

  ...Je to častá obava a má reálne opodstatnenie. Metabolizmus a aktivita psa a feny sa kastráciou mení, preto je vhodné myslieť na túto eventualitu vopred a kŕmiť kastrované zvieratá špeciálnymi krmivami, pre tento účel určenými.

 18. Počula som, že feny po kastrovaní trpia pomočovaním sa. Chceli sme kastrovať našu 3 ročnú kokršpanielku. Máme sa toho obávať?

  ...tzv. pokastračná inkontinencia sa naozaj vyskytuje u nejakého perceta kastrátov, najčastejšie veľkých plemien, cca 3 roky po zákroku.
  Momentálne máme na trhu nehormonálny prípravok, ktorý daný problém rieši veľmi úspešne.

 19. Sused má fenu. My psa. Stále ničia plot. Kto má dať kastrovať svojho psa?

  ...fenka je v čase hárania atraktívna pre všetky psy a ak je voľne v záhrade, bude istejšie /kvôli nej i plotu/, ak bude kastrovaná. Na druhej strane pes-samec ničí plot, aby sa dostal na slobodu, takže aj v jeho prípade má kastrácia opodstatnenie.

Záverom: všade počujeme /a sme z toho už často unavení/, ako sme vstúpili do EÚ a musíme To, či Ono... myslím však, že vyspelosť krajiny sa naozaj posudzuje aj podľa postoja k zvieratám.

Som veterinárka. Preto sa snažím zastávať práva zvierat, ale aj potreby ľudí. Je našou povinnosťou rozumne pristupovať k nekontrolovateľnému rozmnožovanie psov a mačiek, ktorí pri nadmernom počte strácajú šancu žiť slušný život.

Dnes už nie je priestor na divoké svorky psov, slobodne utujúce krajinou, alebo na mnohopočetné kolónie mačiek, žijúce na pôjdoch vidieckych statkov. Život sa zmenil. Zmenili sme ho my. Preto musíme modifikovať aj svoje postoje a návyky z minulosti. Nemôžeme ostať "miovníkmi slobody a voľného množenia", ale pritom zároveň požadovať kontrolu nad chorobami, voľným pohybom bezprízorných zvierat, žiadať od útulkov, aby nás zbavili pohľadu na túlavé opustené duše.

Preto myslím, že byť rozumným, neprispievať k ďalšiemu premnožovaniu a byť schopným poskytnúť domov tým, ktorí sú už na tomto svete, to je postoj prezentujúci vyspelého človeka. Je to jedno, z ktorej krajiny pochádza. Je to prejavom vyspelosti ducha...

MVDr. Milena Krátka
Veterinární Klinika Horoměřice/Praha
www.vetclinic.cz