Kedy začať cvičiť ?

Mam 13 rokov a rodičia mi dovolili psíka - labradora. Všetko bude na mojej hlave a preto som sa chcela opýtať, kedy vlastne mám s ním začať cvičiť. Niekto mi hovorí, že musí mať aspoň rok a niekto, že od začiatku. Ako to vlastne je?

Jarka V., Hodonín

Ahoj.

Sympatická mi bola Tvoja veta "všetko bude na mojej hlave". Pevne však verím, že kúpu psíka premyslela celá rodina a že ti s ním pomôžu. Zároveň však cítim, že máš asi len orientačnú predstavu o tom, čo všetko výchova psa obsahuje. Preto ti hneď na úvod chcem odporúčať, aby si sa poobzerala v kníhkupectvách po knihách venovaných tejto problematike, pozorne čítala všetky články o výchove a výcviku v tomto časopise a tiež si zistila, kde v okolí máte kynologické cvičiská.

Nepíšeš, aký starý je tvoj psík. Avšak s výchovou je potrebné začať od prvých chvíľ, keď ste spolu. Účiť ho nevyskakovať na posteľ, neobhrýzať nábytok, venčiť sa vonku. Privykať ho na jeho meno. Učiť ho správne, bez ťahania chodiť na vôdzke. Môžeš začať i cvičiť. Pozor! Nie je to drilovanie, ktoré mladé zviera len "láme" a nie učí. Tým nedosiahneš nič, len bojazlivé, nechápajúce zviera. Je to hra, prispôsobená veku zvieraťa. Aj dvojmesačné šteňa môžeš učiť privolanie na pamlsky, prinášať rôzne aportíky, dokonca pomocou ukazovania pamlsku pred očami psa a pohybom smerom nadol a nahor učiť základy cviku Ľahni a Sadni. So psom je potrebné chodievať na rôzne miesta, medzi rôznych ľudí, aby získavalo čo najviac skúseností. Neodkladaj začatie výcviku. Spočiatku jednoduchého, hravého, postupne zložitejšieho. Určite ťa napadlo, že ak máš teraz malé šteňa, o rok to bude už 30-kilový pes, zatiaľ čo ty budeš mať len o pár kíl viac. Prečo to píšem? Teraz ešte dokážeš pracovať pri výcviku s telom psíka, usmerňovať ho. Avšak ak vyrastie "nadivoko", v roku jeho života ho už nebudeš vedieť ani udržať, keď pôjdeš na vychádzku. Ako sa hovorí "Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko".