Prvá skúška

Mám ročného nemeckého ovčiaka. Pekne ma poslúcha, ale rád by som sa mu venoval viac. Viem, že je možné robiť so psom skúšky. Avšak bývam v malej dedine a najbližšie cvičisko je vzdialené 60 km. Ale ani tam nikto nepripravuje psa na skúšky. Čo mám teda robiť?

Kamil P.

V prvom rade je potrebné oboznámiť sa s národným alebo medzinárodným skúšobným poriadkom, aby ste mali predstavu, čo všetko skúška obnáša. Vám by som odporúčala podrobne si preštudovať skúšku ZM, a SVV1. ZM je skratka pre základné minimum a SVV 1 je prvý stupeň skúšky všestranného výcviku. Skúšobný poriadok bolo možné zakúpiť jeden čas i cez drobnochovateľské predajne. V súčasnosti si ho skôr stiahnete z webu a lebo ho môžete zakúpiť cez SÚCHNO (Slovenská únia chovateľov nemeckých ovčiakov), www.suchno.sk. Adresa: SÚCHNO, Medený Hámor, 974 01 Banská Bystrica.

Na uvedenej web stránke nájdete aj športové podujatia, ktoré Vám odporúčam navštíviť, aby ste v praxi videli prevedenie cvikov jednotlivých disciplín. Skúška ZM a tiež SVV obsahuje tri disciplíny: stopu, poslušnosť a obranu. Poctivý tréning vyžaduje čas. Zatiaľ čo stopu a poslušnosť môžete trénovať aj sám, s obranou si sám neporadíte. Na to potrebujete pomocníka/kov a tiež základné vybavenie (rukáv, molitanovú palicu, zátarasy). Nedajte sa odradiť tým, že nemáte skúsenosti a ani nikoho, kto by Vám spočiatku poradil. Každý nejako začínal. Budete to mať síce ťažšie a aj časovo náročnejšie, ale o to väčšiu radosť budete mať pri zdarnom vykonaní prvej skúšky. Tie môžete vykonávať i na vzdialenom cvičišti, kde sa skúšky vykonávajú. Skôr však, než pôjdete na skúšku, je dobré si párkrát zrobiť víkendový výlet na dané cvičište, aby ste seba i psa oboznámili s daným prostredím a ľuďmi, potrénovali a nechali si poradiť skúsenými miestnymi.