Pyometra

Znova a znova prekvapuje nevedomosť veľkej časti majiteľov psov a presadzovanie množstva mýtov, ktoré počúvam v ambulancii.

No ľudia toho narozprávajú. Chcem vám ukázať pohľad na jeden z vážnych problémov, a to pohľad hlavne veterinára a trošku aj psíčkara.

Do ambulancie príde majiteľka: "Naša sučka už viac dní veľmi zle papá, ale zato vody vypije veľa. Sprvu sme mysleli, že je to teplom. Ale teraz už aj veľmi zosmutnela."

Tak spustím rutinné otázky. Vek 11.5 roka. Bola kastrovaná? Nie. Mala šteňatá? Áno raz, zo zdravotného dôvodu. Kedy sa hárala? Viete, ona sa už pravidelne nehára, asi je v prechode, no môže to byť tak 2 mesiace, ale neviem presne...

Nasleduje USG maternice, diagnóza sa potvrdí: Pyometra - zápal maternice hormonálneho pôvodu.

A veľká dilema - Čo teraz? Ak sa rýchlo nezasiahne, sučka môže behom pár dní uhynúť.

Príznaky

Pyometra má totiž 2 formy:

  • otvorenú (kedy z pošvy vyteká hnusný smradľavý výtok)
  • uzavretú (kŕčok maternice je uzavretý a majiteľ navonok nič nepozoruje). Ale maternica sa plní obsahom, hrozí jej roztrhnutie a zakrátko smrť.

Nech je to pre vás výstrahou. Ak suka pár dní neje, ale brucho má veľké, je buď pred pôrodom, alebo má pyometru.

Liečba

Prvá forma sa dá ešte liečiť hormonálnymi injekciami a momentálne majú prísť na trh nové, po ktorých nebude tak strašne zvracať a nebudú sa musieť podávať denne 7 dní, len 2. Tak dúfajme, lebo ak majitelia videli zvracať svoje chúďa aj 15x po sebe 7 dní, neraz radšej pristúpili k operačnému zákroku.

A sme späť. Pri uzavretej forme a komplikovaných otvorených je jediným riešením operácia, tzv. indikovaná ovariehysterektomia. Lenže sučka má 11.5 r., väčšinou choré srdce, slabšiu funkciu obličiek atď. Niektorí majitelia sa rovno rozhodnú pre eutanáziu (vraj nech nezomiera v bolestiach). Väčšina pristúpi na operáciu. Verte mi, nie je to vôbec jednoduché vybrať niekedy aj niekoľko litrov hnisu uloženého v tenkom bolóniku (stena maternice ho v tu chvľu pripomína). A to bez toho, aby sa maternica roztrhla, aby sa u starej suky minimalizovalo riziko silnejšieho krvácania a všetko dobre dopadlo. Takže, ak vás za väčšinu veterinárov môžem poprosiť: DAJTE SI SUČKU, ktorá nieje chovný jedinec, KASTROVAŤ EŠTE V MLADOM VEKU. Kým je zdravá, srdiečko má ako zvon, netrpí chorobami staršieho veku a všetko sa na nej rýchlo hojí. Mýty o tom, že jeden pôrod suku ochráni, neplatia. Suka buď rodí pravidelne, alebo ju treba kastrovať. Taktiež mýtus o prechode suky nie je pravdivý. Poznala som suky, ktoré aj v 11 rokoch rodili zdravé štenatá. Ak sa suka pravidelne nehára, má buď cysty alebo iný problém a treba navštiviť veterinára.

Možnosti

Ak sa bojíte vedľajších príznakov totálnej kastrácie (obezita, zmeny srsti, pomočovanie - tieto nepostihujú viac ako 10%), máme ešte aj kastráciu s jedným ponechaným vaječníkom. Vtedy sučka ostáva sučkou, produkuje samičie hormóny, takže vedľajšie príznaky nehrozia. Zato má prejavy ruje, ale krváca minimálne (nemá maternicu) a prípadné stretnutie so psom môže byť zábavou bez následkov (ale neodporúčame to).

A do úvahy berte aj to, že som popísala len jedno, aj keď najčastejsie ochorenie pohlavných orgánov suky.

Hrozia aj nádory maternice, vaječníkov, falošné gravidity, následne zápaly mliečnych žliaz a neskôr hrčky, nádory a iné. Vedci dokázali, že suky kastrované pred 1. háraním mali až o 40% nižší výskyt nádorov mliečnych žliaz. Čo je tiež na zamyslenie, pretože skoro každá suka vo vyššom veku ma hrčky a neskôr nádory, operácie, metastázy atd.

Preto je podla mňa lepšie týmto problémom predchádzať, ako riešiť dilemu na staré kolená a niekedy aj viackrát vystavovať suku riskantným operačným zákrokom.

MVDr. Eva Hegyiová
Veterinárna ambulancia
Školská 22
Košice
0905 747085