Vďaka hlavnému partnerovi pre kastračné programy ITV GRENZENLOS e.V., UVP začína realizovať kastračné programy v obciach

Vrámci rozbiehajúceho kastračného programu, ktorý sa po prvý krát na východnom Slovensku uskutočnil 26. mája 2012 v obci Čaňa, bolo vykastrovaných 56 psov a sučiek. Z toho 26 v rómskej osade a 30 u ďalších majiteľov v Čani. V čase od 8,30 h. do 13h. prebiehali kastrácie priamo v rómskej osade vo veľkej ávii. Hneď vedľa auta sme mali postavený  prístrešok, kam šli psíky po operácii, zvieratká boli vrátené majiteľom až potom, keď sa začali prebúdzať. Počas toho im dobrovoľníčky čistili uši a kontrolovali ich. S Rómami bola veľmi dobrá spolupráca a keďže sme osadu navštívili už niekoľkorát pred tým, Rómovia boli pripravení a vo väčšine prípadov nosili svoje psíky sami. Psíky boli kastrované, ale aj zbavené vonkajších a vnútorných parazitov, vakcínované proti besnote a nakoniec boli označené žltou značkou na uchu, aby sme mali prehľad o kastrovaných zvieratkách a obyvatelia Čane o vakcínovaných psíkoch v prípade pohryzenia. Rómovia mali všetky tieto úkony zdarma. Od 13,30 sme pokračovali s kastráciami pre ďalších majiteľov psíkov v obci, vo veterinárnej ambulancii MVDr. Moniky Bakšiovej. Majitelia psíkov platili 10 Eur za čipovanie. Kastráciu mali zdarma, taktiež odčervovaciu tabletu, ktorú dostali pri odchode a vzorku granúl, ktoré venovala PHARMACOPOLA. Týmto sa chceme poďakovať všetkým majiteľom psíkov, ktorí na nás trpezlivo čakali, pokiaľ sme sa presunuli z osady do ambulancie. Taktiež veľmi oceňujeme ich rozhodnutie s kastráciou svojich psíkov.

Kastračný program však využilo pomerne nízky počet majiteľov psíkov v obci, a to aj napriek tomu, že čipovanie je už dané zákonom (u Rómov psy migrujú, preto dostávali psy žlú značku) navyše mohli ušetriť minimálne 90 Eur za všetky úkony. Ak porovnáme počet psíkov v rómskej osade a v obci Čaňa, je to vysoký nepomer. V osade ostalo cca 10 nekastrovaných psov, v obci však niekoľko desiatok. Hlavný problém vidíme v tom, že ľudia majú aj napriek osvete a množstvu dostupnej literatúry, rôzne predsudky. Najčastejšie som sa stretla s názormi, že sučka by mala aspoň raz porodiť, zmení sa povaha psa, alebo majiteľom je jednoducho ľúto dať psy kastrovať. Neuvedomujú si však, že ďalšími narodenými šteniatkami tak prispievajú k počtu premnožených psov (za posledné dva roky nárast o cca 20%), k počtu vyhodených psov, k počtu nechcených šteniat, ktoré ľudia neraz pripravia o život krutými spôsobmi a v neposlednom rade k počtu zvierat v čoraz viac preplnených útulkoch.

Kastračné programy sú jedinou možnosťou zníženia počtu túlavých a nechcených zvierat, v západnej Európe kastračné programy prebiehajú už niekoľko rokov a vďaka nim nemajú problémy s premnožením psov. Veríme, že aj u nás ľudia časom pochopia, že objednaním odchytovej služby a zabitím odchytených zvierat sa počet psov v ich obciach nezníži, pretože stačí, že niekoľko sučiek porodí priemerne 5 šteniat, ktoré onedlho dospejú a porodia ďalšie šteňatá a to je nekonečný a začarovaný kruh.

Kastračný program v obci Čaňa mohol byť zrealizovaný vďaka hlavnému partnerovi projektu ITV GRENZENLOS e.V., ktorý projekt finančne zastrešil.

Ďalej veľká vďaka patrí MVDr. Monike Bakšiovej, s ktorou sme projekt spoločne pripravili, starostovi obce Čaňa p. Michalovi Rečkovi za ústretovosť a finančnú podporu projektu.

Veľká vďaka patrí celému super tímu, ktorý dal projektu reálnu podobu:

MVDr. Monika Bakšiová, MVDr. Magdaléna Šemancová, MVDr. Adela Szarvašová, MVDr. Ivana Opátová, MVDr. Katarína Kontrová, MVDr. Alžbeta Filipová, MVDr. Ľubo Ličák, Mgr. Mirka Mihoková, Ruženka Fedorová, Barbara Badušeková, Samuel Štefanovič, Romana Šerfelová, Mgr. Nina Vojtková, Heluš Németh, Annamária Tóthová, Vierka Končeková, Peťo Bereš.

Poďakovanie patrí i PHARMACOPOLE, ktorá venovala sponzorské dary.

Hoci to bol veľmi náročný deň, vďaka skvelému tímu sme to zvládli a veríme, že takto úspešne bude kastračný program pokračovať aj v ďalších obciach.

Fotografie >>
Autor fotiek: Annamária Tóthová

Romana UVP

Komentáre