Ako postupovať?

Kde nás nájdete

Odkarentizované zvieratká si môžete prísť pozrieť, prípadne osvojiť každý deň v útulku na ceste medzi Ľudvikovým dvorom a Haniskou (smer z Košíc na Šacu. Ľudvikov dvor je tretia dedina od Košíc za Perešom a Poľovom. Tam je odbočka doľava na Hanisku. Ak si budete všímať pravú stranu cesty, miniete malú benzínovú stanicu, skleníky a všimnete si aj teplovodné potrubie ťahajúce sa popri ceste. To sa na jednom mieste nadvihne a vytvorí akúsi bránu. Do nej zabočíte a ste u nás. Uvidíte i naše informačné tabule.

Pre záujemcov

Čas vyhradený pre záujemcov: Od 8.00 hod. do 17.00 hod.

Prosíme, rešpektujte tieto hodiny vyhradené pre záujemcov. Útulok sa zatvára presne v uvedený čas.

Základné informácie o adopcii

Ak uvažujete o osvojení psíka z nášho útulku, je veľmi dôležité uvedomiť si, že psík žije v priemere 13-15 rokov a rozhodnúť by sa mala celá rodina, s prihliadnutím aj na plány do budúcna. Psíkovia v útulku mali v minulosti svoj domov, z ktorého však boli vyhodení na ulicu a z toho dôvodu chceme mať istotu, že sa im to po osvojení opäť nestane. Preto na základe zmluvy o osvojení zvieratka, ktorú podpíšete pri osvojení, majú určení ľudia (členovia OZ UVP) právo na kontroly osvojeného psíka v novom domove.

Pri výbere psíka vám ochotne poradia zamestnanci útulku s prihliadnutím na povahu psíka a vaše požiadavky (psík do bytu, k domu, k starším alebo mladším ľuďom atď.).

V prípade že nespĺňate nami určené podmienky pre osvojenie, môžu zamestnanci osvojenie zvieratka zamietnuť.

Pri osvojení zvieratka je potrebné so sebou priniesť občiansky preukaz, vôdzku a obojok. Za psíka hradíte základné veterinárne náklady 55 Eur - 60 Eur  za vakcináciu proti vírusovým chorobám a proti besnote, odblšenie, odčervenie, za sterilizáciu a čip. Uvedený poplatok 55 Eur (za psíkov do veľkosti nemeckého ovčiaka) hradíte aj pri adopcii šteniatok, kde sterilizáciu hradíte vopred. Vo veku šteniatka asi 7 mesiacov ho objednáme na sterilizáciu, hradiť už nič nebudete. 

Pri osvojení vám odovzdáme očkovací preukaz psíka, kde sú všetky veterinárne úkony potvrdené veterinárnym lekárom.

Náklady na psíka máme omnoho vyššie, ako je poplatok pri osvojeni zvieratka, preto uvítame akúkoľvek pomoc. 

Ostatné náklady spojené so starostlivosťou o zviera počas pobytu v útulku (tzn. krmivo,liečivá, inzerovanie zvierat, náklady na palivo pri výjazdoch, telefonické spojenie, atď, atď...) hradí U.V.P z vlastných zdrojov, ktorými sú v súčasnosti hlavne 2% z dane a dobrovoľné príspevky darcov.

Uhradením veterinárnych nákladov pri osvojení zabezpečíte veterinárne ošetrenia a operácie ďalším zvieratkám, ktoré to potrebujú.

Veríme, že sa rozhodnete správne a doprajete našim zverencom to, čo im predošlí nezodpovední majitelia odopreli – LÁSKU A NOVÝ DOMOV.

Zvieratká neutrácame. Len v prípade ťažkého zdravotného problému, kde na základe komplexných vyšetrení u veterinárnych lekárov je zistený taký neriešiteľný zdravotný stav zvieratka, ktorý mu spôsobuje utrpenie. Na útulku máme sústavne niekoľko psíkov, ktorí sú u nás 2 – 4 roky. V roku 2013 stúpol počet zvierat v útulku na 180, ďalších 50 psíkov a mačičiek máme v domácich dočasných opaterách. Ku koncu roka 2013 sa počet do teraz zachránených zvierat vyšplhal na viac ako 4 700 a to aj vďaka vám, ktorí ste nám akokoľvek pomohli, alebo ste nám venovali svoje 2% z dane. 

Ďalšie informácie

Aby boli eliminované niektoré zbytočné problémy, venujte pozornosť nasledujúcim riadkom.

Kŕmenie

Rozhodnite sa, či dáte prednosť suchému krmivu (granuliam) alebo varenému. Môžete ich aj miešať, tzn. do varenej stravy pravidelne pridávať suché krmivo. V žiadnom prípade však tieto dva typy nestriedajte (napr. v pondelok varená strava, v utorok granule, v stredu varená atď.) Psí žalúdok sa totiž nedokáže prispôsobiť takýmto prudkým zmenám, a môže mať vá-žne problémy s riedkou stolicou či hnačkami. Je lepšie, ak každý deň žerie rovnakú kvalitnú stravu.
Suché krmivo - V súčasnosti je na trhu veľké množstvo rôznych značiek. Pozor! Tie lacné môžu spôsobiť pri dlhodobejšom užívaní veľmi vážne zdravotné problémy, ktoré už možno nebudete nikdy vedieť napraviť. Vyberte si napr. so strednej kategórie zn. Pro nature 26, K9, Aport, Happydog apod. V každej drobnochovateľskej predajni vám určite poradia. Čo sa týka spotreby, je-den 15 kg (cca 900 Sk) mech vystačí napr. pre nemeckého ovčiaka cca na 1 mesiac, pre pudlíka na 3-4 mesiace.

Varená strava - Je výhodné pripraviť ju vo veľkom hrnci (napr. 2 kg mäsa, 0,5 kg ryže, 0,5 kg cestovín - kolienok, 0,5 kg mrkvy spolu uvariť), naporciovať do ma-lých nádob a uložiť do mrazáku. Pri tejto strave je vhodné pridávať i vitamínové doplnky, alebo napr. vajíčko, jogurt (mlieko dospelým psom NIE!).
Pamätajte! Reštauračná strava nie je vhodná z dôvodu vysokého množstva korenín a surovín pre psa ťažko stráviteľných. To, čo investujete do stravy psa, ušetríte na výdavkoch spojených s liečením rôznych žalúdočných katarov alebo vážnejších problémov. Nikdy nešokujte žalúdok psa náhlymi zmenami. Na iný typ stravy prechádzajte postupne.

Prvé dni u vás

Väčšina psíkov sa veľmi rýchlo prispôsobí už v prvé dni. Niektorý však môže byť trocha "nesvoj" (rovnako ako my v cudzom prostredí). Môže od-mietať potravu, byť skleslejší. Nemusíte sa báť, je to prirodzená reakcia. Nedovoľte, aby smútok prešiel i na vás. Správajte sa úplne prirodzene. Ak sa vám vyhýba, buďte k nemu milý, ale nevnucujte sa mu! V čase kŕmenia mu predložte misku so žrádlom. Keď ho do 10 min nezožerie, vezmite mu ho. Ďalšiu dávku dostane až na druhý deň (šteniatko v čase ďalšieho kŕmenia o 3-4 hodiny). Nebojte sa, pud sebazáchovy a hlavne vlastnej potreby mu napovie, kedy je potrebné sa najesť. Ak by ste skĺzli k ponúkaniu rôznych šuniek a kŕmeniu z ruky, rozmaznáte ho, čo sa jemu i vám skoro vypomstí! Verte sile prírody. Ak by však ani po viacerých dňoch vôbec nejedol požiadajte o radu svojho veter. lekára.

Pri dome

Ak bude psík umiestnený pri dome, dopredu poriadne zabezpečte oplotenie. Pri dospelých psoch je však aj napriek tomu veľmi dôležité, aby ste ich v čase svojej neprítomnosti poistili minimálne na dobu 3 týždňov umiestnením do koterca alebo na nevyhnutnú reťaz. Zvieratku sa však často venujte a chodievajte s ním na vychádzky. Spočiatku ho samého nechávajte len na krátku dobu, ktorú postupne predlžujete.

Pamätajte na jeden veľmi závažný fakt! V poslednom roku sa veľmi rozmohli krádeže psov. Zlodeji dokážu ukradnúť aké koľvek zviera ( na mäso, na kožu, na "kšeft" či vydieranie ) !!! Preto sa pokúste čo najviac zabezpečiť, aby ku krádeži nedošlo práve u vás.

V byte

Zakúpte si knihy o výchove psov alebo časopisy s podobnou tématikouhttp://www.<wbr></wbr>zivotsopsom.sk, kde nájdete množstvo informácií. Dôležité je, aby ste prvé týždne vodili psa vždy na vôdzke, často sa mu venovali a nenechávali ho naraz doma dlhú dobu. Ak ste v práci, nechajte mu k dispozícii vhodné hračky (určelé výlučne pre neho), zapnuté rádio a všetko, čo by mohol poškodiť mimo jeho dosah.

Výchova

Psíka pravidelne vychovávajte a cvičte. Širokej verejnosti umožňujeme zúčastňovať sa pravidelných tréningov.
Konajú sa každú sobotu o 8.00 a 9.00 hod v parku Anička medzi golfovým ihriskom a "gajdovkou " ( pod traťou lanoviek do magnezitky ).

Návyk na čistotu

Je dôležitý hlavne pri psoch chovaných v byte. Zapamätajte si tieto zásady:

 • šteniatko potrebuje močiť vždy po prebudení a keď zbadáte jeho nepokoj a tendenciu čupnúť si v tom prípade nečakáte, vezmete psa okamžite na ruky a idete s ním von na miesto, kde chcete, aby sa vyšpinilo.
 • keď tak urobí, výdatne ho pochváľte.
 • buďte dôslední a trpezliví. Čím dôslednejší budete, tým skôr ho naučíte na čistotu.
 • nikdy psíka netrestajte za mláčku či kôpku, ktorú urobil v byte pred nejakým časom. Zbytočne si budete nahovárať, že ono vie, za čo bolo potrestané. U psíka len vypestujete strach pred vami, čo môže viesť k pomočovaniu zo strachu.
 • pre dospelého psa je postup obdobný. Vždy keď prejaví hoci len najmenší náznak nepokoja alebo sa niekde pristaví, dlhšie to oňucháva a má tendenciu čupnúť si či dvihnúť nohu, povedzte rázne "Nesmieš" a okamžite s nim choďte von.
 • ak je sučka po nedávnej sterilizácii, je potrebné zabezpečiť častejšie venčenie po dobu niekoľkých týždňov.

Sterilizácia

Vaša pomoc je veľmi dôležitá, pretože realita je neskutočne tvrdá. Zvierat, ktoré potrebujú pomoc je niekoľkonásobne viac, než je o ne záujem. Preto neprijímame psov od chovateľov ale poradíme im, ako psíka umiestniť. Jedným zo spôsobov, ako znížiť neuveriteľne vysoký počet nešťastných zvierat je sterilizácia psov a sučiek, s ktorými ich majitelia nemajú chovateľské úmysly. Mnohé vyspelé krajiny prijali sterilizačný pro-gram , ktorý mal v priebehu niekoľkých rokov za následok rapídne zníženie počtu zvierat v útulkoch. Informujte svoje okolie o týchto skutočnostiach, zamedzíte tak brutálnych zabitiam tisícok zviera ročne.

Povinnosti

 • nezabudnite prihlásiť psa do 30 dní od nadobudnutia na príslušnom miestnom úrade, predídete tým pokutám a rôznym nepríjemnostiam
 • určite pripnite psovi na obojok lysetku s vašim telefónnym číslom, prípadne adresou
 • odčervujte svojho psíka každé 3 mesiace, 1x do roka je nevyhnutné očkovanie
 • navštívte vášho veterinárneho lekára hneď, keď budete mať podozrenie na jeho ochorenie
 • v prípade straty zavolajte U.V.P , informujte všetky veterinárne ambulancie, predajne, asanačnú službu 671 10 18, mestskú i štátnu políciu, podajte inzerát, vyveste oznamy

Naše číslo: 0907 441 447, 0918 564 466

Počet osvojení

K 31. 12. 2008 bolo evidovaných 2957 opustencov.